MAS Říčansko, o.p.s.  

  PARTNER PRO ROZVOJOVÉ PROJEKTY REGIONU                                                 

Regionální značkou Zápraží se může pyšnit dalších šest výrobců

V Místní akční skupině Říčansko se sešla v úterý 11. listopadu certifikační komise, která rozhodovala o udělení certifikátu značky Zápraží sedmi výrobkům malebného venkova za Prahou - Říčanska a Dolnobřežanska. Komisi nejvíce okouzlila Škvarková placka Laguna a Retro šaty z ateliéru ve Svojeticích.

Certifikační komise v počtu 12 členů složená ze zástupců důležitých představitelů regionu hodnotila došlé žádosti o regionální značku Zápraží, jejíž kolébka je na Říčansku od roku 2012. Výrobci a výrobkyně osobně prezentovali své produkty a odpovídali na otázky komise.

 

Předmětem degustace byla Škvarková placka Laguna, kterou vyrábí pekárna ve Psárech při tamějším ústavu sociální péče.  „Na její výrobě se podílejí klienti ústavu, což jsou lidé se zdravotním postižením," přiblížil sociální aspekt produktu zástupce ředitele organizace pan Drahokoupil. Komise se též dozvěděla, že i mouka pochází z dolnobřežanských polností a že i škvarky jsou od místního řezníka. „Chutná opravdu výtečně," okomentovala vlastnosti placky místostarostka Říčan Hana Špačková. Škvarková placka už nyní je mezi zákazníky velice žádaná pro svoji poctivost a kvalitu.

 

V ateliéru Kudlička v Ohrobci se zase tvoří krásné hmyzí šperky a další praktické předměty, jako jsou spony či přívěsy na šály. Trpělivost a nápaditost paní Kudličkové je opravdu obdivuhodná. Jak autorka hmyzích šperků doplnila: „Inspirací je pro mě příroda kolem nás".

 

Poté se komise vrátila do 50. let minulého století prostřednictvím Retro šatů z ateliéru ve Svojeticích.  Lenka Izsák při jejich výrobě čerpá z dobových fotek a originálních střihů. „Snažím se původní styl šatů a módu našich babiček přiblížit současné generací," dodala paní Izsák.

 

V certifikačním procesu uspěl také Lipový květ ze Svojetic, od paní Melíškové ze statku ve Svojeticích. Čaj z lipových květů tam podávají i s domácím pampeliškovým sirupem, který jeho chuť ještě více pozvedne. Sušený lipový květ je připravován ze staletých stromů přímo ze dvora statku.

 

Komisi také oslovily Tradiční doplňky do domácnosti, které představila paní Velhartická. „Zástěrky, chňapky, sáčky na pečivo, křížaly nebo česnek se nesou ve staročeském duchu a užije je každá hospodyně," říká Velhartická. Ta též reaguje na náměty nakupujících a své ručně šité výrobky, včetně polštářů, neustále zdokonaluje.

 

Certifikátem Zápraží byla též oceněna Cereální snídaně Dobrá vláknina od firmy Bonavita. Komisi přesvědčila svým složením, které odpovídá výživovým doporučením Světové zdravotnické organizace. Před časem dostal tento produkt, který se řadí k nejúspěšnějším výrobkům firmy, logo „Vím, co jím". To patří do programu pro označení kvalitních a nutričně vyvážených potravin pro zdravý životní styl a prevenci onemocnění na základě výživových doporučení.

 

Komise také posuzovala Panenky z ovčí vlny. Většina se nakonec přiklonila proti certifikování regionální značkou, takže výrobek prozatím certifikát nezíská. Komise výrobci dala několik námětů a těší se na další kolo certifikace, které se uskuteční příští rok.

 

Regionální značku Zápraží originální produkt získalo 6 výrobců a jejich počet se tak zvednul na 23. Slavností předání certifikátů proběhne 17. 12. 2014 na vánočním koncertu v Olivově léčebně v Říčanech.

 

O regionální značce Zápraží originální produkt
Kraj regionu za Prahou - Zápraží má již více než dva roky svoji regionální značku. Lokální výrobci se tak mohou pyšnit jednou z 26 značek sdružených pod Asociaci regionálních značek.
Značení místních produktů slouží ke zviditelnění ekologicky šetrné a kvalitní produkce a služeb v cestovním ruchu.

 

Značení je určeno nakupujícím přímo v regionech - turistům, kterým pomáhá objevovat region a užívat si jeho atmosféru novým netradičním způsobem, a místním obyvatelům, kteří mohou nákupem značených výrobků podporovat „své" místní výrobce.
Značka je udělována především následujícím výrobkům: potraviny a zemědělské produkty, řemeslné výrobky a umělecká díla, přírodní produkty. Značku Zápraží je též možné udělit stravovacím a ubytovacím službám.

 

Koordinátorem značky je Místní akční skupina Říčansko.
Více informací naleznete na www.regionalni-znacky.cz/zaprazi

Text: MAS Říčansko